Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby – w przypadku dalszego miesiączkowania kobiety – przeprowadzać je w I fazie cyklu miesiączkowego.
W dniu badania nie zaleca się stosowania żadnych kosmetyków (dezodorant, mleczko do ciała, perfumy, puder w okolicy pach), gdyż środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego a także konieczność wykonania ponownego badania. Warto ubrać wygodną i luźną odzież, taką, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania trzeba będzie rozebrać się do pasa) oraz zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii (na szyi i w uszach).
Termin badania powinien przypadać najlepiej kilka dni po miesiączce (kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu podczas badania).
Do badania pacjentka rozbiera się do połowy. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach: góra-dół oraz boczne; pacjentka pozostaje w pozycji stojącej.
Badana pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną. Projekcję boczną wykonuje się celem uwidocznienia zmian leżących głęboko w gruczole, zwłaszcza blisko ściany klatki piersiowej, tj. zmian trudnych do wykrycia badaniem palpacyjnym.
Podstawowe projekcje uzupełnia się czasami projekcją skośną w celu uwidocznienia zmian w tzw. ogonie Spence’a oraz dla oceny pachowych węzłów chłonnych.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie przed badaniem:
- ciąża;
- wyniki innych badań: USG sutków, mammografia;
- badania radiologiczne – wykonywane w ciągu ostatnich kilku miesięcy;
- urazy sutka i jego okolicy.
W niektórych przypadkach przed mammografią wykonuje się ultrasonografię (USG) lub biopsję cienkoigłową gruczołu sutkowego. Przed badaniem należy przedstawić wyniki poprzednio wykonanych badań: USG piersi, mammografii.